אורן דנילוב - יועץ מס, שרותי מיסוי וחשבונאות
ניוזלטר

הירשמו כאן וקבלו למייל שלכם את כל החדשות

והעדכונים בנושאי מיסוי, חשבונאות, פרישה

הרישום בוצע בהצלחה

אורן דנילוב >פיצויים והתפטרות > הכירו את סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורין >
פתח תפריט
פיצויים והתפטרות
פיצויים והתפטרות

הכירו את סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורין

 

מעוניינים להתפטר אך חוששים לאבד את הזכות לפיצויי פיטורין? עם סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורין, ניתן להגיע להסכמה הדדית עם המעסיק ועדיין ליהנות מפיצויים. החלת הסכם פרישה על פי סעיף 14 חוסך אי נעימויות מיותרות ומאפשר לשני הצדדים את סיום יחסי עובד מעסיק בצורה מכובדת.


אין ספק שקבלת פיצויי פיטורין מהווה פתרון מועדף עבור כל מי שפוטר. פיצויי פיטורין מחושבים על פי מספר שנות הוותק ומהווים חודש שכר עבור כל שנת עבודה, בהנחה שאכן פוטרתם מסיבות סבירות ועבדתם שנה לפחות. בנוסף לכך, תוכלו ליהנות מפיצויי פיטורין גם אם התפטרתם ביוזמתכם ומתוך עילה המקובלת בחוק, כמו מעבר מקום מגורים, הריון ולידה, מחלה, הרעת תנאים ועוד.

 


יתרונות סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורין


אם לא פוטרתם ואין לכם עילה מספקת בכדי לקבל פיצויי פיטורין, אך עדיין אתם מעוניינים לפרוש, הרי שסעיף 14 יכול להיות פתרון מצוין. תפקידו של סעיף 14 הוא ליצור קרקע נוחה לפרישה מרצון מצד העובד, תמורת הנחה נוחה למעסיק וללא יצירת עילה מלאכותית לכך.


על פי סעיף 14 תוכלו לקבל סכום השווה לכספי קרן הפיצויים שלכם מהפרשות המעסיק עבור קרן פנסיה, קופת תגמולים קרן השתלמות ועוד. סכום זה מהווה תחליף מלא במקום הפרשת פיצויים מהמעסיק ובכך מאפשר פתרון נוח עבור שני הצדדים שיחסי העובד מעביד ביניהם נדרשים לסיום.

 


כמה פיצויים מגיע לי?


הנוסחא הבסיסית היא שכר אחרון המוכפל במספר שנות עבודה. אם עבדתם במשך 5 שנים והרווחתם 10,000 ₪ בחודש, הרי שבמעמד הפיטורין תוכלו לקבל פיצויים של 10,000 ש"ח כפול 5, עם סך פיצויים של 50,000 ₪. אם שכרכם הועלה לאחר שנתיים של עבודה ל - 12,000 ₪, הרי שעל פי חוק הפיצויים יידרש המעסיק לפצות אתכם בסכום של 60,000 ₪.


החלת סעיף 14 מאפשרת למעסיק שלכם לשלם לכם משכורת חודשית אחת על כל שנת עבודה, ללא העלאות השכר שבוצעו. מצב נוח זה חוסך למעסיק הוצאה חד פעמית גדולה שכן כסף זה ממילא שייך להפרשות מעסיק ונמצא בקרן מחוץ לרשותו.


עקרונית, נדרש המעסיק להפריש עבורכם כ - 8.33 אחוזים משכרכם, דרך ביטוח פנסיוני וכן פיצויי פיטורין. מה קורה אם סכומי ההפרשות שצברתם אינם מגיעים לרף הנדרש לפיצוי, על פי סעיף 14? במצב זה לא תבוצע השלמת כספים מצד המעסיק.

 


מתי לא ניתן להחיל את סעיף 14?


במצבים מסוימים המעסיק פטור מלהעביר לעובדיו כספי הפרשות לקרנות שונות, אם בשל הסכם קיבוצי הפועל לטובתו או בשל תנאי סף אחרים. במצב זה לא תוכלו להחיל את סעיף 14 ולא תוכלו ליהנות מיתרונות הפרישה מרצון.


התפטרתם או פוטרתם, כדאי לכם להכיר את זכויותיכם ולמצות את מלוא האפשרויות שעומדות לרשותכם.

 

"אורן דנילוב" הוא משרד המספק יעוץ מקיף במגוון נושאים פיננסיים ויכול לעזור לכם לקבל את מה שמגיע לכם על פי חוק.

 

מעוניינים המידע נוסף על סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורין?

למידע נוסף צרו קשר עכשיו במספר 054-7870901 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

צרו קשר

אורן דנילוב - יועץ מס, שרותי מיסוי וחשבונאות, יעוץ לפרישה

טלפון: 054-7870901 | מייל: oren@oren-tax.co.il

 

פייסבוק  

בקרו אותנו בפייסבוק

הפעל נגישות

בניית אתרים